Osteoporoza to problem natury zdrowotnej, na który możemy natrafić w dowolnym wieku. Choć przyczyny tej choroby są powszechnie znane, ważniejszym pytaniem jest to czy osteoporoza jest wyleczalna?
Czym tak naprawdę jest osteoporoza?
Osteoporoza to metaboliczna choroba kości. Może wystąpić w każdym wieku i jest podatna na leczenie. Osteoporoza przyczynia się do sukcesywnego zanikania tkanki kostnej w organizmie. W wyniku tego schorzenia, osoby nim dotknięte są w wysokim stopniu podatne na złamania kości przy niewielkich urazach. Przy codziennych sytuacjach, takich jak potknięcie się, klękanie czy nawet kichnięcie, nie spodziewamy się żadnego wpływu na organizm. W najgorszym scenariuszu może wystąpić u nas zaczerwienienie, czy też siniak. Sprawa wygląda jednak inaczej w przypadku osób dotkniętych osteoporozą. Nawet tak proste codzienne czynności, które nie miałyby wpływu na osobę zdrową, w przypadku osób chorych na osteoporozę, mogą skończyć się przerwaniem ciągłości tkanki kostnej. Według aktualnych danych, na osteoporozę cierpi około 200 milionów ludzi na świecie, przez co schorzenie to posiada miano choroby cywilizacyjnej. Problem ten może jak najbardziej wystąpić w każdym wieku, jednak dosyć często dotyka osób starszych.
Osteoporozę dzielimy na pierwotną oraz wtórną. W większości przypadków mamy do czynienia z tym pierwszym rodzajem, występującym u kobiet w okresie menopauzy i mężczyzn w starszym wieku. Resztę przypadków stanowi osteoporoza wtórna, która jest wynikiem współistniejących chorób czy też przyjmowanych leków.
Istnieje również podział osteoporozy ze względu na miejsce, w którym występuje. Osteoporoza miejscowa polega na objęciu przez chorobę specyficznego miejsca w układzie kostnym, natomiast osteoporoza uogólniona, odnosi się do dotknięcia przez chorobę, całości układu kostnego.
Jakie są przyczyny wystąpienia osteoporozy?
Zachorowanie na osteoporozę może wynikać z kilku przyczyn:
Niesprzyjający styl życia
Odpowiednie spożycie poszczególnych składników odżywczych, czy też dostarczanie organizmowi kompleksu witamin, jest kluczowe w utrzymaniu zdrowego organizmu. Osteoporoza może wystąpić wskutek niedostatecznej ilości wapnia w naszych posiłkach, przy niedoborze witaminy D, czy też przy nieodpowiednim balansie fosforu w organizmie. Poza niedoborem konkretnych substancji w organizmie dużą rolę pełni również ogólnie pojęty zły tryb życia. Dotyczy to takich kwestii jak niedostateczny ruch w ciągu dnia, często spożywane używki, czy ogółem dieta niedoborowa.
Genetyka i demografia
Choroba może wystąpić u każdego i w każdym wieku, jednak dosyć często grupą chorujących są kobiety rasy białej oraz żółtej o wątłej budowie ciała, które przechodzą menopauzę.
Choroby współistniejące
Jak już zostało wspomniane wcześniej, osteoporoza wtórna dosyć często występuje w towarzystwie innych chorób. Są to schorzenia takie jak celiakia, nowotwory, zaburzenia hormonalne czy też choroby nerek. Dodatkowo, przyjmowanie takich leków jak heparyna, metotreksat czy też leków stosowanych przy padaczce, może przyczynić się do pojawienia się osteoporozy.
Jak bronić się przed zachorowaniem osteoporozą?
Podstawą w tej kwestii jest zdrowy tryb życia. Istotne jest odpowiednio duże spożycie wapnia w naszych posiłkach oraz aktywny tryb życia. Pomocne może się okazać również ograniczenie używek takich jak palenie tytoniu, picie alkoholu, czy też spożycie kofeiny.
Powszechnie znaną informacją jest to, że nabiał jest doskonałym źródłem wapnia. Jeżeli jednak stosujesz dietę, która ogranicza produkty odzwierzęce, lub cierpisz na nietolerancję laktozy, możesz zapewnić swojemu organizmowi wapń w postaci suplementów diety, czy też poprzez spożywanie produktów takich jak: płatki owsiane, fasola orzechy, czy też zielone warzywa liściaste.
Jakie objawy mogą towarzyszyć osteoporozie?
Nie istnieją żadne specyficzne objawy, które mogą sugerować pojawienie się osteoporozy. Zazwyczaj osoby chorujące dowiadują się o chorobie przy pierwszym specyficznym przerwaniu łączności tkanki kostnej. Nie każde złamanie kości sugeruje osteoporozę, jednak kiedy do złamania dochodzi przy zdarzeniach, które u osoby zdrowej nie pozostawiłyby większego śladu, można podejrzewać osteoporozę. Dosyć często choroba ta może powodować problemy z postawą, a nawet zmiany wzrostu. Niestety osteoporoza poza łamliwością kości, może przyczyniać się do wystąpienia problemów z układem oddechowym, czy też układam krążenie.
Jak jeść, podczas chorowania na osteoporozę
Sposób odżywianie przy osteoporozie, jest w dużym stopniu zależny od tego, jakie ograniczenia występują w naszej diecie. Osoby na diecie wegańskiej lub osoby z uczuleniem na laktozę, muszę szukać źródeł wapnia w innych produktach niż osoby, które spożywają nabiał. Nabiał posiada wysoką zawartość wapnia i jego spożywanie jest wskazane przy niedoborze wapnia w organizmie.
Produkty, jakie możemy spożywać, to na przykład:
- Mleka krowie, owcze czy kozie
- Jogurty
- Sery twarogowe
- Kefiry i maślanki
Sięgając po owoce i warzywa, warto jest wybrać takie produkty jak:
- Zielone warzywa liściaste
- Kapusta
- Fasola
- Cukinia
- Pomidory
- Brokuły
- Kiełki
- Banany
W przypadku mięs i ryb, czy też owoców morza, warto jest spożywać następujące produkty:
- Cielęcina
- Drób
- Łosoś
- Wieprzowina
- Pstrąg
- Krewetki
- Makrela
W kwestii reszty produktów dobrym źródłem wapnia są również jajka, oleje roślinne czy też mleka sojowe.
Badania, które wykrywają osteoporozę
Jak już zostało wcześniej wspomniane, osteoporoza przeważnie jest wykrywana, kiedy dojdzie do pierwszego, specyficznego złamania kości. Istnieje jednak możliwość wykrycia obecności choroby przed pierwszymi złamaniem poprzez diagnostykę. Mowa tu o badaniach densytometrycznych. Badanie to jest przeprowadzone z udziałem RTG. Ma ono na celu zmierzenie gęstości mineralnej kości. Innymi możliwymi badaniami są ilościowe badanie ultradźwiękowe, czy też badanie krwi. Badania mogą wynosić koszt w granicach od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych i można je wykonać prywatnie, bądź na koszt NFZ.
Czy osteoporoza jest chorobą wyleczalną?
To czy istnieje możliwość wyleczenia osteoporozy, jest zależne przede wszystkim od typu choroby, jaką posiadamy. Osteoporoza wtórna jest wyleczalna. Jak już wcześniej zostało wspomniane osteoporoza wtórna pojawia się w obecności innych chorób lub konkretnych leków. Aby wyleczyć osteoporozę wtórną, należy więc zająć się leczeniem choroby, której obecność wywołała osteoporozę, lub skontaktować się ze swoim lekarzem i zmienić, lub odłożyć lek, który wywołał osteoporozę.
Sprawa wygląda natomiast inaczej jeśli chodzi o osteoporozę pierwotną. Przy tym rodzaju choroby oczywiście można postępować tak, aby wpłynąć pozytywnie na zdrowie poprzez różnorakie wyżej opisane metody leczenia, jednak ten typ osteoporozy nie jest wyleczalny. Ten typ choroby zazwyczaj pojawia się na starość, dlatego jeżeli jest się w grupie ryzyka, istotne jest, aby wprowadzać profilaktykę już w młodości.
Jak można leczyć osteoporozę?
Poza prowadzeniem aktywnego trybu życia, spożywaniem produktów bogatych w wapń oraz unikaniem używek, istnieją leki wspomagające leczenie osteoporozy. Na tę chorobę istnieją leki, które może przepisać tylko lekarz, oraz leki bez recepty. Do tego drugiego typu należą przede wszystkim bisfosfoniany.
Bisfosfoniany są grupom leków, stosowanych przy leczeniu chorób kości, oraz przy profilaktyce powikłań kostnych w towarzystwie innych osób. Ich stosowanie ma na celu hamowanie resorpcji tkanki kostnej.
W kwestii leków wypisywanych przez lekarza na receptę, stosowane są takie preparaty jak parathormon, denosumab czy też renelinian strontu. Powyższe leki są przepisywane, aby uniknąć złamania szyjki kości udowej przez osobę chorą na osteoporozę.
Jeśli chcesz skonsultować swoje objawy i podjąć leczenie osteoporozy, zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką. W celu umówienia się na konsultację zajrzyj na znanylekarz.pl
Podsumowanie
Podsumowując więc, czy osteoporozę można wyleczyć? Osteoporoza jest chorobą cywilizacyjną, która może wystąpić w każdym wieku. Największą grupą ryzyka są kobiety rasy białej lub żółtej o wątłej budowie ciała, które przechodzą menopauzę. Odpowiedź na pytanie z początku tekstu dotyczącego tego, „czy osteoporozę da się wyleczyć”, jest złożona.
W przypadku osteoporozy pierwotnej nie ma możliwości wyleczenia choroby, jednakże istnieją takie kwestie jak profilaktyka, zalecany tryb życia, czy też sposób odżywiania, które mogą przeciwdziałać wystąpienie choroby, czy też złagodzenie jej.
Innym sposobem leczenia jest również przyjmowanie leków bez recepty, takich jak bifosforany, czy też leków przepisywanych, na których receptę przyjmowanie obniża ryzyko złamania kości udowej. W przypadku osteoporozy wtórnej choroba jest wyleczalna. Jej występowanie zazwyczaj jest wywołane poprzez obecność innych chorób organizmu, czy też przyjmowanie konkretnych leków.
W takiej sytuacji należy zająć się leczeniem choroby współistniejącej, lub zmianą leków przy konsultacji z lekarzem. Choć niezależnie od typu choroby, jest ona podatna na leczenie lub nawet wyleczalna, najważniejsze jest stosowanie profilaktyki, aby ta choroba w ogóle nie wystąpiła.